Leszek Czarnecki - biografia

Leszek Czarnecki - biografia

Dr Leszek Czarnecki urodził się w 1962 roku w Polsce. Ukończył Politechnikę Wrocławską na Wydziale Inżynierii Sanitarnej, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera. Następnie na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu obronił doktorat z nauk ekonomicznych. Jest także absolwentem Harvard Business School (AMP).

Przedsiębiorca, innowator, filantrop, autor wielu książek
i artykułów o tematyce biznesowej

Działalność gospodarczą rozpoczął w 1986 roku, tworząc Przedsiębiorstwo Hydrotechniki i Inżynierii TAN S.A. specjalizujące się w pracach wysokościowych i podwodnych. Był także współtwórcą i właścicielem Europejskiego Funduszu Leasingowego, który należał do jednych z pierwszych i najprężniej działających firm leasingowych w Polsce. W 2000 roku spółka ta zadebiutowała na londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2001 roku Czarnecki sprzedał EFL francuskiemu bankowi Credit Agricole.

W 2003 roku stworzył Getin Holding. W momencie założenia była to największa polska grupa finansowa oparta wyłącznie o kapitał pochodzenia prywatnego. W jej skład wchodziły banki, podmioty zajmujące się leasingiem i ubezpieczeniami oraz spółki pośrednictwa finansowego. Spółka była jednym z najszybciej rozwijających się podmiotów w polskiej branży finansowej i szybko uplasowała się w czołówce w swoich kategoriach rynkowych. W 2010 roku z połączenia Getin Banku S.A. z Noble Bankiem S.A. powstał Getin Noble Bank w efekcie czego stał się on jednym z największych polskich banków komercyjnych z przewagą polskiego kapitału. Getin Holding rozpoczął również aktywną działalność na rynku bankowym i leasingowym w Rosji, Rumunii, Białorusi oraz na Ukrainie.

Leszek Czarnecki jest twórcą i inspiratorem wielu inicjatyw biznesowych, które odniosły sukces na polskim rynku. Wśród nich można wymienić TU Europa – drugą pod względem wielkości grupę ubezpieczeniową. Projektami, jakie zapoczątkował i przez długi czas miał w swoim portfelu inwestycyjnym, były także LC Corp (obecnie Develia) – jeden z wiodących deweloperów oraz Sky Tower – najwyższy w Polsce kompleks z funkcjami apartamentowymi, biurowymi i handlowymi. Inwestycja, która na trwałe wpisała się w mapę Wrocławia stając się jednym z symboli miasta. Leszek Czarnecki jest także inicjatorem około dwudziestu różnych start-upów.

warsaw_lc

Działalność charytatywna
i wsparcie nauki

Leszek Czarnecki od wielu lat prowadzi działalność charytatywną i filantropijną. W 2007 roku powołał Fundację LC Heart, którą prowadzi obecnie ze swoją żoną pod nazwą Fundacja Jolanty i Leszka Czarneckich. Organizacja zajmuje się głównie niesieniem pomocy dzieciom, które na skutek chorób i urazów, mają problem w uzyskaniu samodzielności. Na jej działalność Fundator przekazał już ponad 57 milionów złotych. Leszek Czarnecki jest także Przewodniczącym Rady Fundacji St. Antony’s College Oxford Noble Foundation. Jej celem jest angażowanie środowisk intelektualnych oraz biznesowych we wsparcie rozwoju Programu Studiów o Współczesnej Polsce na Uniwersytecie Oxfordzkim.

- The best CEO in Central Europe

The Wall Street Journal

Leszek Czarnecki jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, zarówno polskich jak i międzynarodowych. W 1998 roku został jednym z 10-ciu najlepszych menadżerów w Europie Środkowej „The best CEO in Central Europe”, według „The Wall Street Journal”. Analitycy dziennika Financial Times 2004 roku zaliczyli 42-letniego wtedy Czarneckiego do grona 25 Wschodzących Gwiazd Europejskiego Biznesu, które w najbliższej przyszłości wyznaczać będą kierunki rozwoju rynków finansowych. Jest jedynym Polakiem wpisanym na prestiżową listę „FT”. W latach 2005-2007 był wybierany „Graczem Roku” w rankingach organizowanych przez polską edycję magazynu „Forbes”. W 2013 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą Specjalną Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie za pasję i konsekwencję w kreowaniu nowych projektów gospodarczych oraz wizjonerskie prowadzenie biznesu na rynku publicznym. W 2014 roku, z okazji 25-lecia przemian ustrojowych, Leszek Czarnecki został uznany przez Redakcję Gazety Giełdy Parkiet Człowiekiem rynku kapitałowego.

Wyjątkowa pasja - nurkowanie

Leszek Czarnecki był jednym z najmłodszych instruktorów nurkowania w Polsce. Uprawnienia zdobył mając 22 lata, na początku lat 80-tych. Niezależnie od uprawnień sportowych posiada uprawnienia nurka zawodowego i kierownika robót podwodnych. Jest to jego największa pasja i właśnie dzięki niej zarobił pierwsze duże pieniądze. Jeszcze w trakcie studiów na Politechnice Wrocławskiej w 1986 roku założył Przedsiębiorstwo Hydrotechniki i Inżynierii TAN SA, zajmujące się pracami inżynieryjnymi pod wodą. Zatrudniał wielu swoich przyjaciół, którzy dzielili z nim pasję do nurkowania. Nawet będąc prezesem, bardzo często osobiście wykonywał prace podwodne. Firmę sprzedał, choć przynosiła spore zyski, a zarobione pieniądze zainwestował w leasing.

Rekord Świata
w nurkowaniu jaskiniowym

9 października 2009 roku, po 9 godzinach i 58 minutach nurkowania Leszek Czarnecki ustanowił rekord świata. Pokonał ponad 17 km korytarzy Dos Ojos będących kompleksem jaskiń położonych w południowym Meksyku na Półwyspie Jukatan.

 

 

Podczas bicia rekordu towarzyszyła mu grupa nurków pomocniczych: Krzysztof Starnawski, Remigiusz Baliński, Bogusław Ogrodnik, Mirosław Wolski i Patrick Widmann.